OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Volejbal na Slovensku..

Rok 2003

Po počiatočnej eufórii, keď na odvetnom kvalifikačnom turnaji ME v tureckom Istanbule si slovenskí volejbalisti po víťazstve s Portugalskom 3:0 a prehre 2:3 s Ukrajinou postup na záverečný turnaj vybojovali v poslednom zápase s Tureckom (potrebovali na to vyhrať 3:0, za stavu 2:0 otočili v treťom sete nepriaznivý stav z 21:24 na 26:24), prišlo sklamanie. Najskúsenejší hráči sa síce po niekoľkodňovom štrajku vrátili k mužstvu, ich výsledky tímu na šampionáte však zaostali za očakávaním. Z kádra navyše pre zdravotné problémy vypadli Branko Pistovič, Martin Jankovič i Marek Kardoš. Na ME v Nemecku nevyhrali zverenci trénerov Pavla Třešňáka a Miroslava Palguta ani jedno z piatich stretnutí, keď postupne prehrali 1:3 s Nemeckom, 0:3 s Francúzsko, 1:3 s Českom, 0:3 s Talianskom a 1:3 so Španielskom. Slováci šampionát odohrali v zostave Pavel Chudík, Gabriel Chochoľák, Martin Benčič, Peter Diviš, Richard Nemec, Stanislav Vartovník, Martin Pipa, Pavel Bartík, Róbert Hupka, Michal Masný, Jakub Joščák a Marian Vavrek. Zlým vystúpením v Nemecku sa naši reprezentanti pripravili aj o šancu bojovať o olympijskú miestenku do Atén 2004. Majstrom Európy sa stalo Taliansko, druhé skončilo Francúzsko a tretie Rusko. Tretí majstrovský titul získali muži Matadoru Púchov . Po sezóne však káder štvrťfinalistu Top Teams Cupu (v boji o postup do Final Four neuhrali Považania s ukrajinským Charkovom ani jeden set) opustilo hneď sedem hráčov.

Ako vôbec prvý slovenský volejbalista sa z titulu majstra Talianska, prvenstva v najsilnejšej lige sveta, mohol pochváliť Richard Nemec . So Sisley Treviso navyše dominoval aj v Pohári CEV. V Lige majstrov obsadil poľský Kedzierzyn so slovenskou dvojicou Marek Kardoš a Dušan Kubica tretiu priečku a v domácej lige obhájil titul. K premiérovému titulu Kazincbarciky v Maďarsku prispeli tréner Daniel Oravec a Rudolf Herich .

Kadeti si 7. miestom na ME v Záhrebe zabezpečili účasť na júlových MS v Thajsku. Ani štvrtý raz za sebou však na svetovom šampionáte svojej vekovej kategórie nepostúpili zo skupiny do ďalších bojov. Prehrali s Čínou 1:3, Egyptom 0:3 a Ruskom 0:3, keď najlepší a najsmelší výkon podali až v poslednom zápase proti najväčšiemu favoritovi skupiny Rusku. Slováci sa predstavili v zostave Ivan Zaťko, Ivan Valent, Martin Sopko ml., Jakub Krč-Turba, Milan Javorčík, Peter Szöke, Peter Filo, Richard Seifert, Milan Bencz, Lukáš Diviš, Tomáš Šomko a Tomáš Emme l, trénermi boli Ivan Hiadlovský a Peter Kubík . V auguste sa druhý raz v histórii na MS hráčov do 21 rokov predstavili i naši juniori. V Iráne obhájili 9. priečku spred dvoch rokov. Po výsledkoch v skupine 0:3 s Bulharskom, 3:0 s Talianskom a 2:3 so Srbskom a Čiernou Horou prehrali zverenci trénerov Vladimíra Přidala a Romana Dvorana v súboji o postup do štvrťfinále s domácim Iránom 0:3, keď v búrlivej atmosfére nastúpili pred 10 000 domácimi divákmi. Slováci odohrali turnaj v zostave Branislav Skladaný, Jozef Piovarči, Lukáš Diviš, Peter Janúšek, Július Šabo, Branislav Skladaný, František Ogurčák, Martin Vlk, Juraj Divulit, Martin Nemec, Tibor FIlo, Jakub Krč-Turba a Miroslav Tomášik.

Slovenské volejbalistky pri svojej premiére na majstrovstvách Európy získali iba dva sety. Prehrali 0:3 s Nemeckom, 0:3 s Ruskom, 2:3 s Rumunskom, 0:3 s Tureckom a 0:3 so Srbskom a Čiernou Horou. Tréneri Miroslav Čada a Ľuboš Petráš mali k dispozícii dvanástku: Alica Székelyová, Petronela Biksadská, Gabriela Tomašeková, Danica Repáková, Renáta Koleňáková, Adriana Marčeková, Simona Kleskeňová, Andrea Pavelková, Petra Máleková, Martina Viestová, Lucia Hatinová a Lucia Bognárová . Majsterkami Európy sa stali volejbalistky Poľska pred domácim Tureckom a Nemeckom. Výbornou reklamou pre slovenský volejbal bolo, že finálové stretnutie v Ankare viedol ako prvý rozhodca 28-ročný Slovák Juraj Mokrý.

K deviatim federálnym si volejbalistky Slávie UK Bratislava pripísali deviaty slovenský titul. Z jej kádra odišli Alica Székelyová a Petra Máleková do talianskeho Forli, a stali sa tak ďalšími Slovenkami v najsilnejšej lige sveta v Serii A1. Do švajčiarskeho Franches-Montagnes smerovala Danica Repáková. Majstrovský titul si v Poľsku s tímom Bielskom-Bialej vybojovala Andrea Pavelková.

Rok 2002

Vrcholom slovenskej mužskej reprezentácie bol prvý kvalifikačný turnaj o postup na ME 2003, ktorý hostili v máji v Prievidzi. Po víťazstvách 3:2 nad Ukrajinou i Portugalskom však Slováci nečakane zakopli 0:3 s Tureckom a pred odvetnou časťou sa v tabuľke usadili na druhú priečku. Majstrom Slovenska sa druhý raz v histórii stali muži Matadoru Púchov , ktorí sa v Top Teams Cupe prebojovali medzi osem najlepších tímov. V boji o Final Four však bola nad ich sily poľská Čenstochová. Vo Final Four Ligy majstrov sa predstavili hneď traja slovenskí legionári. Andrej Kravárik s Herculesom Solún získal bronz, navyše ho vyhlásili za najlepšieho blokára turnaja, domáci Kedzierzyn s Dušanom Kubicom a Marekom Kardošom skončil štvrtý.

Premiérovo na ME štartovali slovenskí juniori . Na podujatí v Poľsku pod taktovkou Vladimíra Přidala mali výborný rozbeh v skupine, po nešťastnej prehre s neskoršími majstrami Európy Talianmi 2:3 im však ušiel postup do semifinále a nakoniec obsadili 7. miesto. Slovensko reprezentovali Branislav Skladaný, Július Šabo, Lukáš Diviš, Michal Husár, František Ogurčák, Peter Janúšek, Martin Vlk, Michal Keráčik, Matúš Michalec, Jakub Krč-Turba, Tibor Filo a Stanislav Soták. Na seniorských MS v Argentíne triumfovala Brazília pred Ruskom a Francúzskom.

Slovenské reprezentantky absolvovali úspešne premiéru v A-kategórii ME. Zo štyroch stretnutí vyhrali tri (doma s Poľskom 3:2 a Chorvátskom 3:0, v Chorvátsku 3:0), prehrali iba v Nemecku 0:3, a pred odvetnou časťou si vytvorili výbornú pozíciu na postup medzi najlepšie tímy starého kontinentu. Majstrovský titul obhájili volejbalistky Slávie UK Bratislava . Tie neuspeli v Top Teams Cupe, v ktorom sa síce kvalifikovali do hlavnej súťaže, ale v skupine uhrali iba dva sety a obsadili poslednú štvrtú priečku. Na svetovom šampionáte v Nemecku prekvapili zlatom Talianky, ktoré za sebou nechali USA a Rusko.

Najlepšími volejbalistami sa stali Peter Diviš z francúzskeho Tours (vôbec prvý raz) a Adriana Marčeková (vyhrala už šiesty raz, z toho štvrtýkrát za sebou).

Rok 2001

V tomto roku sa slovenskí volejbalisti druhý raz v histórii prebojovali na záverečný turnaj ME. Postup na šampionát si vybojovali na májovom odvetnom turnaji v Bonne, kde im k tomu stačili víťazstvá nad Španielskom 3:2 a Lotyšskom 3:0. Ich prehra 0:3 v poslednom súboji s Nemeckom však po rozpačitom výkone pokazil dojem z postupu. Trest prišiel na septembrových ME v Ostrave. Slováci v skupine prehrali s Holandskom 0:3, s Ruskom 1:3, s Českom 0:3 a s Bulharskom 1:3, jediné víťazstvo zaznamenali proti Slovinsku 3:2. Majstrom Európy sa stali Juhoslovania, druhí skončili Taliani a tretí Rusi. Nad výkonmi slovenských reprezentantov na severe Moravy akoby visel tieň nezvládnutej kvalifikácie MS 2002. Koncom augusta v Prešove síce najskôr zdolali Rumunsko 3:0 a Belgicko 3:1, ku kvalifikovaniu sa do Argentíny im stačilo uhrať s Bulharmi jeden set, ale nakoniec prehrali 0:3. Neuspokojivé výsledky tak stáli miesto reprezentačného trénera Petra Kalného , ktorého vo funkcii nahradil Čech Pavel Třešňák . V Ostrave reprezentovali Pavel Chudík, Marek Kardoš, Richard Nemec, Marian Vavrek, Martin Jankovič, Branko Pistovič, Andrej Kravárik, Gabriel Chochoľák, Vladimír Procházka, Pavel Bartík, Tomáš Kmeť a Dušan Kubica .

Radosť nášmu mužského volejbalu urobili juniori, ktorí sa prvý raz v histórii prebojovali na majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov. Na kvalifikačnom turnaji v Nitre ich viedol Peter Kalný, na samotnom šampionáte v Poľsku dvojica Vladimír Přidal a Miroslav Palgut . O deviate miesto Slovenska sa zaslúžili Róbert Hupka, Ľuboš Gál, Tomáš Kmeť, Martin Repák, Pavel Bartík, Jaroslav Fedorišin, Martin Sopko st., Branislav Skladaný, Július Šabo, Michal Keráčik, Martin Vlk a František Ogurčák . Kadeti sa predstavili hneď na dvoch vrcholných podujatiach. Na ME v Česku obsadili 7. a na MS v Egypte 13. miesto. Na svetovom šampionáte nastúpili v zostave Peter Janušek, Michal Husár, Július Šabo, Martin Vlk, Balej, František Ogurčák, Branislav Skladaný, Michal Keráčik, Tomáš Varchol, Matúš Michalec, Lukáš Diviš, Stanislav Soták , trénermi boli Michal Bella a Roman Dvoran .

Majstrom Slovenska sa premiérovo stali volejbalisti Petrochemy Dubová, ženský titul suverénne obhájili volejbalistky Slávie UK Bratislava . V Top Teams Cupe Dubová a Púchov nepostúpili zo skupín, v ženských pohároch sme nemali ani jedného zástupcu.

Slovenské volejbalistky odohrali v roku 2001 iba desať zápasov v priebehu jedného mesiaca. Víťazstvom 3:0 vo Viedni nad domácim Rakúskom si zabezpečili účasť v A-kategórii ME . V tomto stretnutí ich však už z lavičky viedol Jaroslav Vlk , Adrián Ferulík opustil družstvo pre nezhody s hráčkami. V novembri sa stal novým reprezentačným kormidelníkom žien Čech Miroslav Čada . Majstrom Európy sa medzi volejbalistkami stalo Rusko pred Talianskom a Bulharskom.

Za najlepšieho volejbalistu roka vyhlásili Andreja Kravárika . Pre kapitána reprezentácie bol európsky šampionát v Ostrave vôbec posledným vystúpením v slovenskom drese. Prijal totiž ponuku gréckeho zväzu, aby Grékom pomohol na olympiáde 2004 v Aténach. Medzi ženami sa z prvenstva v ankete znova tešila Adriana Marčeková , už ako hráčka talianskeho Pesara. V zahraničí sa zo svojho prvého poľského titulu v drese Kedzierzynu tešil Dušan Kubica , v poradí z tretieho rakúskeho Pavel Chudík (E.on Viedeň), z českého Terézia Balážová (Frenštát) a z francúzskeho v tíme RC Cannes dvojica Monika Kulová a Katarína Rimovská . Hercules Solún s Andrejom Kravárikom a Richardom Nemcom v zostave nestačil vo finále gréckej ligy na Olympiakos Pireus.

 zdroj www.svf.sk